Vypočet BMI indexu na bmi kalkulačke  –  zistite, či ste tučný. Bmi vzorec, resp. Bmi výpočet má aj svoje chyby,…. Aká je presnosť Bmi indexu?

Čo je to Bmi?

Bmi znamená body mass index, pesp. index telesnej hmotnosti. Jednoducho povedané hodnota Bmi Vám povie, či máte nadváhu, alebo ste tučný alebo, či môžete byť so svojou váhou spokojná/ý.  Je síce pravda, že výpočet Bmi nie je úplne presný, ale určitú vypovedaciu hodnotu určite má.

 

Bmi kalkulačka – výpočet bmi – chudnutie

Vzorec:

BMI = vaša hmotnosť : (výška v metroch)² resp.
BMI = vaša hmotnosť : výška v metroch : výška v metroch

Pre urýchlenie si môžete urobiť výpočet Bmi na kalkulačke

Váha (Kg)
Výška (Cmm)
BMI

 

Vypočítajte si aj rýchlosť metabolizmu, ideálnu váhu,… kliknite na “Výpočty”

Vzorec – výpočet Bmi – Presnosť

Výpočet Bmi vychádza pri určovaní výsledku iba z dvoch údajov a to je Vaša výška a váha. Bmi vzorec nezohľadňuje množstvo ďalších faktorov, ktoré určujú to, či ste tučný alebo, či je vaša hmotnosť v poriadku – bmi vzorec nezohľadňuje Váš vek, množstvo svalovej hmoty, genetiku (či ste útly alebo máte širšiu panvu a ťažké kosti), či športujete,….  Napriek tomu sa výpočet bmi stal veľmi populárny na určenie obezity. Ak ste použili bmi kalkulačku, tak nech výsledok vyšiel akýkoľvek, určitú vypovedaciu hodnotu výsledok určite má. Ak Vám bmi vyšlo 40, tak aj napriek odchylkám vo výpočte, určite viete, že máte poriadnu nadváhu a je načase naštartovať chudnutie a pokúsiť sa čím skôr schudnúť.

 

Výpočet Bmi – potrebujete schudnúť?

Bmi index do 19

Ste až moc chudá/ý, resp. ste podvýživený. – Vaše telo má vzhľadom na Vašu výšku málo kilogramov. Mali by ste pribrať, najlepšie svaly. Pokiaľ ste zo svojou váhou napriek nízkemu Bmi spokojný, dbajte na to, aby Vaša strava bola dostatočne pestrá a výživná.

  Zdravotné riziká – sú iba mierne

 

Bmi index od 19 – 25
Výborne! Vašu postavu by Vám podľa výsledku výpočtu bmi mali všetci závidieť. Samozrejme, že to neplatí u každého. Váha nie je všetko. Dôležitý je aj pomer svalov a tukov. Pretože výpočet Bmi nerozlišuje, či máte 5 kíl pekných svalstva alebo 5 kíl mastnej slaninky.

Zdravotné riziká – sú minimálne (vzhľadom na Vašu hmotnosť)

 

Bmi index od 25 – 30
Máte nadváhuJe to prvé varovanie. Už aj mierna nadváha môže byť problém. A to nielen kvôli tomu, že nadváha prináša so sebou aj zdravotné riziká, ale hlavne kvôli tomu, že ak teraz máte pár kíl navyše a nič s tým neurobíte, tak o pár mesiacov, možno rok Vám postupne pribudnú ďalšie a ďalšie kilá. Až v jeden deň Vám bmi kalkulačka ukáže hodnotu nad 30, neskôr možno nad 40, čo už je obezita. A to už potom chudnutie nebude až také ľahké.

Zdravotné riziká – väčšia únava, zvýšené riziko civilizačných ochoraní

 

Bmi index od 30 – 40
Ste tučný – máte obezitu – Vaša hmotnosť začína spôsobovať Vášmu telu, čo raz väčšie problémy. A aj tá pneumatika sa ťažšie zakrýva, resp. vzhľad už nie je bohvie čo. Jedinú vec, čo Vám môžem poradiť je chudnutie. Začnite chudnúť teraz a znížte si Bmi index, pretože sa blížite ku kritickej hranici

Zdravotné riziká – bolesti kĺbov, problémy s obličkami, zlý tlak,vysoké riziko všetkých civilizačných aj ostatných ochorení – rakovina, infarkt, cukrovka, mozgová príhody

 

Bmi – index nad 40
Dosiahli ste kritickú hodnotu – máte veľkú obezitu!  – Tu už nejde len o Váš výzor, to už je druhoradé (aj keď to nie je bohviečo), tu už sa zahrávate so svojím životom. Je len otázka času (ak už sa to nestalo), kedy si Vás jednotlivé ochorenia začnú postupne vyberať a lepiť sa na Vás.

Zdravotné riziká – takmer všetky

 

Nech už Vám výpočet bmi index vyšiel akýkoľvek, a ak nie je úplne v poriadku, resp. ak vy sami nie ste so sebou spokojný, pokúste sa urobiť aspoň niečo pre zlepšenie, nemyslím len bmi ale hlavne pre zlepšenie Vášho zdravia.

Poznámka na záver: Keďže bmi vzorec je iba orinetačný, mohlo sa stať, že výpočet Bmi indexu nezohľadňuje reálny stav Vášho tela. Preto je dobré urobiť si aj ďalšie výpočty – napríklad výpočet ideálnej hmotnosti, odmeranie si obvodu pásu,… ďalšie výpočty nájdete v článku “výpočty – ste tučný?”

Komplexná kalkulačka – BMI, Ideálna váha, Metabolizmus…

7 thoughts on “Bmi

  1. ako nemyslela som si, že to je so mnou až také zlé. No Výpočet BMI je bohužial správny 🙁 tak neostáva nič iné len na see začať makať… Veď som ete mladá…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *