Napriek tomu, že neobsahuje žiadne vitamíny, či minerály je pre naše zdravie kľúčová. Poznáte svoj denný príjem vlákniny? Viete prečo ju naše telo denne potrebuje?

Čo je to vláknina?

Vláknina je druh (nestráviteľného) sacharidu, ktorý zohráva dôležitú úlohu pre správne trávenie a vylučovanie. Zahŕňa v sebe veľa látok, ako je napríklad pektín, lignín či celulózu…

Našim žalúdkom a črevami prechádza skoro v nezmenenom stave, pričom viaže na seba vodu a odpadové látky. Pomáha ich tak lepšie odvádzať z nášho tela. Dobre prečistené črevá, sú zárukou dobrého zdravia, pretože potom sa odpadové látky nehromadia v tele a neoxidujú.

Vláknina sa delí sa na rozpustnú a nerozpustnú. Obidva typy vlákniny sú nevyhnutné pre naše zdravie a správne fungovanie organizmu.

Mám dostatok vlákniny?

Doporučená denná dávka vlákniny by mala byť aspoň 25 – 35 gramov. Táto doporučená dávka sa odvíja od vášho veku, fyzickej aktivity, výšky Vašej hmotnosti a od zdravotného stavu. U detí sa k veku dieťaťa pripočítava číslo 5. Čiže 10 ročné dieťa by malo zjesť za deň približne 15 gramov vlákniny.

Výskumy však ukazujú, že až 72% mužov a 87% žien nespĺňa toto denné odporúčané množstvo, čo je škoda, keďže je prevenciou pred mnohými zdravotnými problémami.

Skúste sa pozrieť na svoj dnešný jedálniček a aspoň približne si prepočítajte, koľko vlákniny ste dnes zjedli. Pravdepodobne budete prekvapený, ale je to prvý krok, ktorý vám pomôže cítiť sa lepšie, byť zdravším.Potraviny bohaté na vlákninu - Válninová diéta na chudnutie.

Vláknina a chudnutie

Vláknina je aj účinným pomocníkom pri chudnutí – má schopnosť rýchlejšie vyvolať pocit zasýtenie, a tým pomáha skrotiť pocit hladu. Viac vlákniny v jedle spôsobuje, že pri rovnakej porcii jedla získame pocit sýtosti na dlhší čas. V konečnom dôsledku teda zjeme menej kalórii.

 

  • CÍCER – obsahuje 8,1 g vlákniny na 100g cíceru
  • FAZUĽA – obsahuje 11 g vlákniny na 100g fazule
  • HRACH – obsahuje 16 g vlákniny na 100g hrachu (sušeného)
  • LIESKOVE ORECHY – obsahujú 13,4g vlákniny na 100g lieskových orechov
  • MAK – obsahuje 20,5 g vlákniny na 100g maku
  • OVSENÉ VLOČKY – obsahujú 10 g vlákniny na 100g ovsených vločiek
  • PŠENIČNÉ OTRUBY – obsahujú 42 g vlákniny na 100g pšeničných otrúb
  • CHIA SEMIENKA – obsahujú 24 g vlákniny na 100g chia semienok

 

TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie, peknú postavu, super komunita... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!"
facebook skupina Herbalife

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *