Medzi prvým, čo človeka ak potrebuje schudnúť napadne: „Čo budem jesť?  Aký jedálniček, resp. aká strava mi naozaj pomôže schudnúť?“. Niekomu stačí keď si povie „cica nežer“ ale u väčšiny to nestačí. Tak aký jedálny lístok, resp. jedálniček na chudnutie mám použiť? Skúsime Vám postupne dať odpoveď.

To ako Vám chudnutie pôjde samozrejme závisí od príčiny Vašej nadváhy, od Vašej genetiky, metabolizmu, pohlavia, práce, psychickej pohody a od mnoho ďalšieho. Tých faktorov sú desiatky. Takisto na internete nájdete desiatky „zaručených“ jedálničkov na chudnutie, ktoré väčšinou nezaberú. Prečo je to tak? Všeobecný zdravý jedálny lístok na chudnutie môže na prvý pohľad vyzerať účinne, ale väčšinou nebude pasovať Vášmu telu, genetike, príčine nadváhy a ďalším vyššie uvedeným faktorom. Takže opatrne.

Na čo všetko musí myslieť účinný jedálny lístok na chudnutie

smutná tučná ženaPríčina nadváhy – je hádam najdôležitejší faktor pri zostavovaní jedálničku. Niekto je tučný, lebo sa prejedá, iný kvôli liekom, ďalší kvôli nedostatku pohybu alebo kvôli pribúdajúcim rokom, atď. A nato musí prihliadať aj jedálny lístok na chudnutie. Príklad: ak máte nadváhu kvôli prejedaniu sa, Váš jedálniček na chudnutie môže mať aj o 50 -100% viac kalórií ako u človeka, ktorí má nadváhu napríklad kvôli hormonálnym liekom.

Genetika – nevyberiete si, či Vaše telo viac priberá na stehnách, bokoch, bruchu alebo všade rovnako. Taktiež si nevyberiete, či Vaša postava je mohutná alebo útla a tiež si nevyberiete, či….  a to Váš jedálniček musí zohľadniť (teda ak má byť účinný). Príklad: Ak je Vaše telo mohutnejšie a napr. pri pohybe má tendenciu ešte viac mohutnieť, je dôležité v jedálničku mierne znížiť príjem bielkovín oproti tým, ktorí majú útlu postavu.

Vek – je prirodzené, že vekom naše telo „lenivie“. Metabolizmus je pomalší, prirodzene ubúda svalovej hmoty,…. A aj na musí účinný jedálniček na chudnutie myslieť. Príklad: Jedálniček pre staršieho človeka musí mať o niečo menej kalórií oproti jedálničku pre mladšieho. A to všetko pri zachovaní dostatku živín. Taktiež musí významnejšie zohľadňovať zdravotný stav.

Pohlavie – rozdielna stavba tela muža a ženy automaticky vyžaduje rozdielny jedálniček. Príklad: muž musí prijať v strave viac bielkovín, viac sacharidov,… Taktiež je rozdielna požiadavka na skladbu prijatých vitamínov a iných živín, ktoré sú u muža a ženy rozdielne.

Rýchlosť metabolizmu – zjednodušene povedané, ak Vaše telo poriadne spaľuje, bude pre Vás chudnutie ľahšie a naopak. Príklad: jedálniček pre človeka s rýchlejším metabolizmom, musí obsahovať viac sacharidov, naopak jedálniček pre človeka s pomalším metabolizmom viac bielkovín a pod.

Tých faktorov je proste neúrekom. Preto väčšinou nestačí, skopírovať jedálniček, ktorý niekde na nete nájdete. Aby ste pomocou neho schudli, neohrozili zdravie a zvládli to bez jojo efektu, budete potrebovať šťastie pri výbere. A riskovať to sa často nevypláca.

Predsa len malá ukážka 3 dňového jedálničku na chudnutie

Tento jedálniček by mal byť vhodný pre ženu, ktorá má klasický typ postavy, denný príjem kalórií je na úrovni cca 1500 – 1700 kalórií, nemá výrazne spomalený metabolizmus, neberie hormonálne lieky, nemá pre chudnutie obmedzujúce zdravotné problémy a zaradí do procesu chudnutia aj pohyb.

Typické črty jedálničku

  • kalorická hodnota/deň – jedálniček má cca 1000 – 1200 kcal na deň
  • Príjem bielkovín/deň – 60 až 80 gramov
  • Počet porcií/deň – 5

tanier so zeleninou a vajickami - usmev

Jedálniček na chudnutie – 1. deň

Raňajky – Menšia miska ovsených vločiek (cca 60g), 10 lieskových orechov, a malá hrsť sušených hrozienok – zaliať nízkotučným mliekom.

Desiata – 1 jablko

Obed – kuracie kung pao (cca 100g kuracieho mäsa) a 100 gramov uvarenej ryže natural

Olovrant – Ovocný jogurt s jednou polievkovou lyžicou slnečnicových semienok

Večera – zeleninový šalát (šalát, paradajky, paprika) a 50 gramov nakrájenej mozzarelly

Jedálniček na chudnutie – 2. deň

Raňajky – 1/2 celozrného rožku, 2 vajíčka, so zeleninou (1 paradajka a kúsok šal. uhorky)

Desiata – 1 hurmikaki / mimo sezóny 1 hruška

Obed – hovädzí vývar s rezancami, grilovaný losos (150g) so zemiakmi (100g)

Olovrant – nízkotučný tvaroh (70g) a 5 vlašských orechov

Večera – 100 gramov grilovaných kuracích pŕs a 150g zeleniny pripravenej na pare

Jedálniček na chudnutie – 3. deň

Raňajky – 1 toast, 50 gramov kvalitnej šunky, 2 reďkovky a 1 paradajka

Desiata – 150 gramov hrozna

Obed – kuracia pečienka (100g) a 100 gramov ryže, plus zeleninová obloha

Olovrant – 40 gramov mix orechov (vlašské, para, lieskové)

Večera – 80 gramov tuniaka vo vlastnej šťave, 25 gramov pečiva a 2 ks zeleniny

muž a žena nakupujú zdravie

Takže postupne budeme pre Vás zostavovať jedálničky na chudnutie podľa jednotlivých kritérií. Snáď trafíme aj taký, ktorý zapasuje aj Vám a pomôže Vám zbaviť sa nadbytočných kilogramov natrvalo a bez jojo efektu

Ako sa v jednom programe hovorilo “Ste to, čo jete”. A ono je to pravda. U 95% ľudí, môže za nadváhu zlá strava. Či už priamo (prejedajú sa a priberajú) alebo nepriamo (zlá strava po čase spôsobí zdravotné komplikácie a tie následne prispejú svojim dielom k nadváhe.

Jedálniček na chudnutie, resp. jeho správne zostavenie, vyžaduje určitú námahu a čas. Premôžte sa a hľadajte, skúšajte,…, aby ste našli ten správny jedálny lístok na Vašu nadváhu.

TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie, peknú postavu, super komunita... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!"
facebook skupina Herbalife

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *