Dá sa schudnúť aj pri konzumácií mliečnych výrobkov? Iste vieme, že mliečne výrobky sú vhodné najmä pre tých, ktorý chcú pribrať na svalovej hmote. Tak ako je to s chudnutím s výrobkami z mlieka?

Pri názoroch odborníkov na to či sú mliečne výrobky naozaj vhodné pri chudnutí sa rozchádzajú. Vo väčšine prípadov sa prikláňajú odborníci k tomu, že sa dá chudnúť aj mliekom. Je ale potrebné prikladať dôležitosť výberu typu výrobku, jeho zloženie a pod…

Mliečne výrobky a chudnutie

Mlieko a chudnutie

100g  kcal  kj  Tuky(g)  Cukry(g)  Bielkoviny(g)
mlieko nízkotučné 37 150 0,5 4,6 3,2
mlieko plnotučné 63 264 3,3 4,6 3,0
mlieko polotučné 1,5% tuku 46 190 1,5 4,6 3,2

Šálka (250 ml) mlieka s obsahom tuku 1,5 % obsahuje 245 mg vápnika, čo predstavuje 22 až 29 % odporúčanej dennej dávky vápnika pre dospelého človeka, 8 gramov proteínov a množstvo ďalších živín (buď prirodzene, alebo pomocou obohatenia)

  • Vitamín A – podporuje činnosť imunitného systému
  • Vitamín B tiamín – podporuje činnosť mozgu, pamäť
  • Vitamín B biotín, kyselina pantoténová – podporujú tvorbu energie
  • Vitamín B12 – podporuje srdcovocievne zdravie
  • Vitamín D, K – podporujú zdravie kostí
  • Draslík a horčík – podporujú srdcovocievne zdravie
  • Selén – prevencia rakoviny
  • Kyselina linolová – ničí bunky ľudskej rakoviny kože, rakoviny konečníka a pŕs. Môže pomáhať aj pri znižovaní hladiny cholesterolu a predchádzaní ateroskleróze, dostupná je len z mlieka kráv kŕmených trávou.

Pri výbere mlieka na chudnutie treba dbať na úroveň tuku. Na pultoch väčšinou nájdeme plnotučné 3,5%, polotučné 1,5% a nízkotučné 0,5% – práve nízkotučné je pri chudnutí najvhodnejšie.

Výsledná známka na chudnutie 8/10

Jogurt a chudnutie

Jogurt patrí k ideálnym potravinám pri chudnutí. Nielenže je ľahko stráviteľný ale aj nízkokalorický. Taktiež nás dokáže rýchlo zasýtiť.

Je dôležité si vybrať kvalitný druh jogurtu. Vyhýbať sa treba ale nekvalitným druhom, ktoré obsahujú vysoké množstvo pridaných sladidiel.

Podobne ako u mlieka aj pri jogurtoch je vhodnejšie siahnuť pri chudnutí po nízkotučných, polotučných druhoch jogurtov.

Tvaroh a chudnutie

100g kcal kj  Tuky(g)  Cukry(g)  Bielkoviny(g)
Tvaroh jemný 110 450 2,5 4,2 17,5
Tvaroh tučný 180 1060 26,5 3,2 12,5

Tvaroh obsahuje množstvo vitamínov a minerálov a taktiež vysoké množstvo omega 3 a 6 nenasýtených mastných kyselín. Najviac cenenou vlastnosťou je ale vysoký obsah bielkovín, ktoré naštartujú metabolizmus a spolu s ním aj chudnutie. tvaroh je taktiež aj ľahko stráviteľný a teda nedochádza k tráviacim ťažkostiach ako to býva u iných doplnkov výživy s vysokým obsahom bielkovín.

Vitamíny – B6 a B12, A, C, D, E a K, tiamín, riboflavín, kyselina listová, niacín a betakarotén.

Minerály – zinok, horčík, draslík, vápnik, meď, mangán, fosfor, fluorid, selén.

Čerstvo zrejúci syr je takmer bez tuku a s veľmi nízkym obsahom mliečnych cukrov. Naopak, je bohatý na ľahko stráviteľné bielkoviny.

Tvaroh obsahuje minerály, ktoré pomáhajú zachovávať duševnú čulosť a nechýba na tanieri aktívnych športovcov kvôli tomu, že vyživuje svaly.

Pomáha dokonca chrániť aj pred vznikom zubného kazu. Namiesto vysokotučných údených syrov siahnite radšej po ľahšej tvarohovej alternatíve.

Pri chudnutí si tvaroch pokojne môžte dopriať, ale preferujte skôr nízkotučný tvaroh.

Výsledná známka na chudnutie 8/10

Bryndza a chudnutie

100g kcal kj  Tuky(g)  Cukry(g)  Bielkoviny(g)
bryndza polotučná 233 980 8,7 12 20
bryndza tučná 245 1030 17,60 7 19

Tradičná bryndza sa vyrába zo surového nepasterizovaného mlieka. Obsahuje oveľa vyšší počet zdraviu prospešných baktérií. Jej vysoký obsah vápnika pomáha v prevencii proti osteoporózy a civilizačných ochorení.

Mliečne baktérie podporujú činnosť imunitného systému a taktiež aj alergických reakcií. Podporuje trávenie a taktiež znižuje cholesterol.

Pri chudnutí bryndza nemá negatívny dopyt. Ak máte na ňu chuť, pokojne si ju môžte dopriať v rozumnom množstve.

Výsledná známka na chudnutie 6/10

Syry a chudnutie

Syry sú zdrojom živočíšnych bielkovín, tukov, vitamínov, minerálnych látok a hlavne veľkého množstva vápnika. Vysoký obsah zinku taktiež napomáha pri posilňovaní imunity.

Pri chudnutí sú najvhodnejšie vyberať syry s obsahom tuku do 30%. Najvhodnejšie druhy sú cottage, camembert, eidam alebo gervais. V iných druhov syrov treba dávať pozor na vysoký podiel tukov… v takom prípade teda nie sú vhodné pri chudnutí.

Výsledná známka na chudnutie 5/10

Všetky nutričné hodnoty nájdete na https://www.naschudnutie.sk/tabulka-hodnota/nutricne-a-energeticke-hodnoty-mliecne-vyrobky/

TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie, peknú postavu, super komunita... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!"
facebook skupina Herbalife