Sú vitamíny potrebné pri chudnutí? Oplatí sa ich konzumovať vo zvýšenom množstve, počas držania diéty na chudnutie? Aké vitamíny sú vhodné pri chudnutí a aké riziko hrozí pri predávkovaní vitamínmi?

Často podceňujeme význam vitamínov pre naše telo a to nielen pri chudnutí. Naše telo si vitamíny nedokáže vytvoriť samo a preto ich musíme denne prijímať v našej strave.

Vitamíny v našom tele majú primárnu úlohu podporovať väčšinu chemických zmien v bunkách , ktoré sa delia podľa rôznych procesov a činností.

Celkovo bez vitamínov a minerálov prestáva naše telo účinne pracovať. To znamená aj náš metabolizmus chudnutia sa spomaľuje a tým pádom chudneme pomalšie alebo naopak ešte viac priberáme.

Vplyv vitamínov nielen pri chudnutí

  • zvyšujú obranyschopnosť organizmu
  • podporujú a zrýchľujú chudnutie
  • dodávajú nášmu telu energiu
  • zabezpečujú správnu funkčnosť nášho organizmu

Znížený denný príjem vitamínov nepriaznivo vplýva na celý organizmus, znižuje obranyschopnosť, a takisto nám nepomáha v snahe schudnúť.

Ako obmedziť straty vitamínov pri spracovaní potravín?

  • uprednostnite dusenie zeleniny pred varením
  • po očistení potraviny čo najrýchlejšie spotrebujte
  • nevarte potraviny dlhšie ako je potrebné
  • na konzervovanie potravín používajte predovšetkým zmrazovanie
  • pri varení používajte iba potrebné množstvo vody
  • hrniec pri varení prikryte pokrievkou nielen pre dosiahnutie nižšej spotreby energie ale aj udržaní živín v hrnci

Koľko ovocia a zeleniny by sme mali zjesť nielen pri chudnutí?

Podľa zistení a tvrdení lekárov by sme mali ovocie a zelenina tvoriť až 50% našej stravy. Ostatných 50% by malo tvoriť vyvážená strava (obilniny, mäso, mliečne výrobky…)

V prepočte to znamená, že denne by sme mali skonzumovať približne 5 porcií rôznych druhov ovocia a zeleniny. Čo znamená celkovo prijať približne 400g až 600g.

Doplnky výživy pri chudnutí – majú zmysel?

Je zrejmé, že vitamíny pri chudnutí sú nepostrádateľné.

Existujú mnohé doplnky výživy, ktoré nám doplnia chýbajúce vitamíny a minerály… Je to ale na zváženie či si uľahčíme “prácu” a vitamíny prijmeme v tabletách alebo iných formách, namiesto toho aby sme si ich pripravili doma v čerstvej podobe.

Na druhej strane prijať dostatočné množstvo vitamínov pri zníženom prijme kalórií môže byť ťažké, preto v rozumnej miere si pri chudnutí si môžte pomôcť kvalitnými doplnkami výživy.

TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie, peknú postavu, super komunita... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!"
facebook skupina Herbalife

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *