Zelenina je na chudnutie výborná. Ale neobsahuje všetko, čo naše telo pri chudnutí potrebuje. Preto zelenina na chudnutie áno, ale je dôležité doplniť do stravy bielkoviny a väčšinou aj sacharidy. Nemusíte jesť celý deň len zeleninu ak chcete schudnúť, najlepšie sa naučíte konzumovať zeleninu tak, že ku každému jedlu si dáte čerstvú zeleninovú oblohu, alebo jednoducho len kúsok zeleniny – paradajka, paprika,….. Zelenina sa vyznačuje tým, že obsahuje veľa vitamínov, minerálov a iných dôležitých látok, ktoré naše telo potrebuje a to nielen pri chudnutí.

Koľko zeleniny mám jesť ak chcem schudnúť

Nielen pri chudnutí, je vhodné jesť zeleninu aspoň 2-3 krát denne. Dajte si napríklad 1 kúsok ku raňajkám, k obedu si dajte zeleninovú prílohu, a napríklad na večeru si urobte zeleninový šalát s mäsom. To je iba príklad, zeleninu môžete jesť aj na olovrant, desiatu, závisí od toho, či sa ku danému jedlu hodí alebo nie. Predsa si nedáte jogurt s paradajkou.

Nezabudnite na to, že najúčinnejšia pre zdravie a i na chudnutie je surová zelenina, uprednostnite ju pred varenou – varená má už omnoho menej vitamínov.

Zelenina na chudnutie – škrobová a neškrobová

Čo sa chudnutia týka, zeleninu môžeme rozdeliť na škrobovú a neškrobovú. Rozdiel je v kalóriách, glykemickom indexe a v tom ako Vás zasýti alebo nezasýti.

Škrobová zelenina a chudnutie– vyznačuje sa tým, že obsahuje aj škroby, resp. sacharidy – čiže je kalorická. Navyše má vyšší glykemický index ako neškrobová zelenina. Patria sem napríklad zemiaky, kukurica, hrach,…  Preto ak chcete schudnúť, škrobovú zeleninu kľudne jedzte, ale s mierou. Napríklad také zemiaky si dajte 2 krát v týždni, kukuricu jeden krát a podobne.

Neškrobová zelenina a chudnutie – patrí sem takmer všetka ostatná zelenina – paradajky, paprika, uhorky, karfiol, šalát, cibuľa,…… Neškrobová zelenina má minimum kalórií, čiže môžeme povedať, že pri chudnutí nemusíte obmedzovať konzumáciu tejto zeleniny.

Zelenina na chudnutie áno a čo ďalej

Zelenina sa ale vyznačuje aj tým, že až na výnimky neobsahuje takmer žiadne bielkoviny. Pokiaľ chcete schudnúť a začnete jesť najmä zeleninu, stane sa to, že telo si začne odoberať bielkoviny z tkanív, svalov,… čo bude mať za následok, že po schudnutí nastane jojo efekt. A navyše nie je chudnutie ako chudnutie. Pokiaľ pri chudnutí stratíte veľa svalov, Vaše telo nebude vyzerať dobre – bude ochabnuté. Preto do svojho jedálničku okrem zeleniny zaraďte chudé mäso, strukoviny, vajíčka,… Viac o bielkovinách v článku „bielkoviny“.

Ďalší nedostatok chudnutia najmä pomocou zeleniny je nedostatok energie. Poviete si – „veď práve to chcem, aby telo malo nedostatok energie a bude si brať energiu z tukov“. Na jednej strane máte pravdu, ale pokiaľ máte napríklad manuálnu alebo ináč fyzicky náročnú prácu, prípadne radi športujete, čoskoro sa nedostatok energie prejaví únavou, vyčerpanosťou, budete náchylnejší na ochorenia,… Ak je to Váš prípad, tak nezabudnite telu doplniť okrem energie so zeleniny aj ďalšiu energiu. Napríklad – ovocie, ryža, cestoviny,….

Zelenina je základom zdravej stravy, resp. výživy, takže ani pri chudnutí by nemala chýbať. Pokiaľ ju doplníte o ďalšie vhodné potraviny, pitný režim a pohyb, tak zelenina na chudnutie je úžasná.

Súvisiace:    Ovocie na chudnutie     cukry, tuky, bielkoviny

TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie, peknú postavu, super komunita... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!"
facebook skupina Herbalife